FLOWER POWER
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

+4
myky
ela
Mirela
Gabriela
8 participanți

In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  Gabriela Lun Mai 10, 2010 7:28 pm

Am cules de pe net un sfat impotriva buruienilor:
Ilisoi Gabriel <ilisoi_gabriel@ yahoo.co. uk>
To: plantesiflori@ yahoogroups. com
Sent: Friday, May 7, 2010 23:15:18
Subject: Re: [plantesiflori] Sfat - buruieni

Sigur ca da, poti sa incerci cu o solutie de acid acetic (otet cu alte cuvinte), acesta arde frunzele plantelor
si o aplici cu o pompa de stropit. Ideea este ca otetul sa ajunga pe frunzele buruienilor si nu in pamant. Repeti tratamentul pana la disparitia buruienilor. Foloseste otet simplu de la magazin nu otet de mere sau alte chestii din astea
O alta varianta este sa mulcesti totul cu folie neagra din plastic, buruienile vor muri din lipsa de lumina, dar trebuie ca folia sa stea cel putin doua luni zic eu.

Cu otet precis o sa incerc pe buruienile care indraznesc sa se iteasca pe cararile mele din pietre.

Gabriela
maestru gradinar

Mesaje : 724
Data de inscriere : 03/06/2009
Varsta : 75
Localizare : Pascani

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  Mirela Lun Mai 10, 2010 9:52 pm

Gabi, incearca si tine-ne la curent.
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  ela Mar Mai 11, 2010 12:47 am

da', 'oleaca' de sare daca presari printre pietre, nu e de ajuns?
ela
ela
maestru gradinar

Mesaje : 407
Data de inscriere : 18/03/2010
Varsta : 66
Localizare : GALATI

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  myky Mar Mai 11, 2010 1:11 am

stiu ca cineva a dat cu leshie( rezidul de la sapunul de casa, contine soda caustica)
myky
myky
maestru gradinar

Mesaje : 1539
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  nicol Mar Mai 11, 2010 1:36 am

Cred ca ideea de baza e sa nu ajunga substanta distrugatoare in sol. Presaratul cu sare si datul cu lesie ctred ca omoara si plantele "bune" nu numai buruienile.
nicol
nicol
maestru gradinar

Mesaje : 454
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  ela Mar Mai 11, 2010 1:52 am

in general le omoara pe toate dar daca este vorba numai de spatiul ramas intre pietrele cararii ...oricum acolo crec numai buruieni
gabriela, smulge buruienile si planteaza portulacca, ei ii place printre pietre si daca se indeseste nu mai cresc alte plante
ela
ela
maestru gradinar

Mesaje : 407
Data de inscriere : 18/03/2010
Varsta : 66
Localizare : GALATI

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  Gabriela Mar Mai 11, 2010 3:50 pm

Deocamdata am dezburuienat manual,cu cutitul. Cum apar,cum incerc cu pulverizare cu otet.
Ela,pe cararile alea eu umblu,daca pun portulac,strivesc plantele.

Gabriela
maestru gradinar

Mesaje : 724
Data de inscriere : 03/06/2009
Varsta : 75
Localizare : Pascani

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  mihail Mier Mai 12, 2010 9:08 pm

Este o chestie ,care ma mira ...cumva.
Ce rost are ca sa pierzi timpul aplicind tot felul de substante dubioase,tehnologii curioase...atita timp cind s-au inventat niste ierbicide dedicate ?
Sint o serie de buruieni,precum:Echinochloa crus-galli,Portulaca oleracea,Agropyron repens,etc,care au radacina pivotanta (foarte adinca).Nu merge scoasa cu nici un dsipozitiv.Cel mult o sectionam,iar dupa ceva timp isi va face din aparitia.
Acum,pe tot mapamondul se utilizeaza un produs american:Roundup.
Este foarte eficient,cu conditia ca sa fie aplicat corect.Sa se respecte dilutia,sa nu ploua citeva ore dupa aplicare,sa se repete tratamentul de cel putin 3-4 ori.Atentie,nu "otraveste" solul.Este peste tot omologat/acceptat in lume.
Pt. cei care au rude in strainezia ,le recomand ca sa-l comande acolo,deoarece se comercializa cel de generatia a doua.La noi in tara inca nu a fost omologat.
Roundup-ul nu este scump,fiind foarte eficient.
Companiile de cai ferate,inclusiv CFR-ul il utilizeaza la combaterea buruienilor de pe terasament.
Este adevarat,ca mai avem la dispozitie si varianta cu folia de mulcelire,dar este ceva mai complicat deoarece trebuie foarte bine "ancorata " de/pe sol.Cultivatorii de capsuni o folosesc.

http://www.redoxim.ro/roundup.html

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  mihail Joi Mai 13, 2010 4:50 pm


mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  gabi_LS Joi Mai 13, 2010 7:02 pm

cine imi spune ce are amarylisul meu? .. http://csfrtgb.sunphoto.ro/boli_flori
gabi_LS
gabi_LS
maestru gradinar

Mesaje : 61
Data de inscriere : 29/03/2010
Varsta : 45
Localizare : iasi

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  mihail Vin Mai 14, 2010 12:17 am

La o prima privire,asa dupa cum sint si fotografiile,par a fi larve miniere.
Insa nu sint sigur deloc,ar trebui privita frunza la microscop.
"Petele" sint in interiorul frunzei ?

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  gabi_LS Vin Mai 14, 2010 12:25 am

http://csfrtgb.sunphoto.ro/boli_flori specific ca frunzele au 5-6cm
gabi_LS
gabi_LS
maestru gradinar

Mesaje : 61
Data de inscriere : 29/03/2010
Varsta : 45
Localizare : iasi

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  gabi_LS Vin Mai 14, 2010 12:26 am

le-am si rupt, au iesit asa din bulb
gabi_LS
gabi_LS
maestru gradinar

Mesaje : 61
Data de inscriere : 29/03/2010
Varsta : 45
Localizare : iasi

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  mihail Vin Mai 14, 2010 12:47 am

pacat.... at wit\'s end
O sa arat zilele acestea forografiile tale la Horticultura.Este cel mai potrivit loc in care pot intreba si primi un raspuns corect.

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  Codruta Vin Mai 14, 2010 1:23 am

Gabi, din ce am gasit pe net petele pe frunze sau bulb de hippeastrum inseamna ciuperca.
http://www.world-agriculture.com/home-garden/diseases-of-amaryllis-and-hippeastrum.php
Codruta
Codruta
maestru gradinar

Mesaje : 194
Data de inscriere : 25/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.) Empty Re: LUPTA CU DUSMANUL...(buruieni,daunatori,boli ale plantelor,etc.)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum