FLOWER POWER
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LUCRARI DE PRIMAVARA

+7
lala
irina
myky
Ella
Mirela
ozi
mihail
11 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  mihail Vin Mar 19, 2010 12:41 pm

Rindurile de mai jos,reprezinta strict opinia,mea bazata pe experienta si informatiile personale.
Avind in vedere ca primavara este intirziata,confruntindu-ne cu precipitatii sub forma de zapada,undeva chiar si spre mijlocul luii martie,atrag atentia ca nu trebuie sub nicio forma ca sa ne grabim.
Ma refer la dez-musuroirea trandafirilor.
Multi poate vor fi curiosi ca sa vada ce se "intimpla" cu trandafirii dupa aceasta iarna.Ideeal ar fi ca sa ne abtinem.In sfirsit,daca tot "umblam" ar trebui ca sa refacem musuroiul repede,la loc.Este prematur ca sa distrugem musuroaiele.
Exista un "indicator", forsythia,care atunci cind este gata ca sa infloreasca,indica momentul propice de a "strica " musuroiul.Exista o legatura intre evolutia forsythiei si stabilizarea temperaturilor pozitive.
Pina atunci,este bine ca odata cu tratamentul cu Confidor Oil (sau altceva similar) la pomii fructiferi,arbori,arbusti.etc sa aplicam acest tratament si trandafirilor din gradina.Prin aceasta urmarim ca sa combatem : larvele hibernante ale paduchelui de San Jose,paianjenul rosu,alte afide.
Despre "taierile de primavara" la trandafiri putem vorbi dupa ce "doamna Forsythia" va incepe ca sa infloreasca.
Pina atunci,multa-multa rabdare.


Ultima editare efectuata de catre mihail in Vin Mar 19, 2010 2:47 pm, editata de 1 ori

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  ozi Vin Mar 19, 2010 1:09 pm

Chiar nu stiam... In week-end ma duc la tara si una din tinte era sa ma ocup si de trandafiri Shocked
Acum ramane sa imi dau seama ce e forsythia, ca sa stiu ce urmaresc Very Happy .

Multumesc!
ozi
ozi
maestru gradinar

Mesaje : 1114
Data de inscriere : 01/06/2009
Varsta : 32

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  mihail Vin Mar 19, 2010 1:58 pm

Este prematur,nu cred ca a "inceput".
Am incercat ca sa intr-oduc o fotografie dar nu gasesc butonul de atasament (unde o fi?)..infine l-am gasit ,dar nu stiu ce sa fac dupa apasarea buronului "browse".(ajutooor)

Uite,am incercat altfel:
http://www.dreamgardens.ro/plante/forsythia.html
http://ro.wikipedia.org/wiki/Forsi%C5%A3ia

PS. are cam acelasi frumoas galben ca si "bila ta zimbareata"

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  ozi Vin Mar 19, 2010 2:02 pm

Very Happy
Aha... ma gandeam eu ca ea e... Da, acum stiu.
Wink
ozi
ozi
maestru gradinar

Mesaje : 1114
Data de inscriere : 01/06/2009
Varsta : 32

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  Mirela Vin Mar 19, 2010 8:58 pm

Mihail, mi-a placut continutul mesajului tau, bazat pe experienta personala.
Acuma eu am alta dilema: unde gasesc Confidor si cum il aplic?
Denumirea populara a Forsythiei este "ploaia de aur".
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  mihail Vin Mar 19, 2010 9:47 pm

Confidor Oil,este produs de catre Bayer si se gaseste in farmaciile fito-sanitare.Chiar astazi am "dat "cu el,este mult diferit calitativ fata de Aplaudus -Super.
Concentratia folosite este de 150ml/10 litri de apa.
Se agita foarte bine recipientul inainte de dilutie.
Se aplica cu pompa de stropit.(sau ma chemi pe mine,vin in anumite conditii party )

http://www.bayercropscience.ro/produse.php?action=produse&prod=160&subcatIDg=9


PS :eventual spune-mi din ce oras esti,ca sa-ti indic numarul de telefon al agentului de zona.

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  Ella Vin Mar 19, 2010 10:25 pm

Mihail, pt. ceea ce ai scris aici, te felicit!
Ma bucur ca faci parte din categoria celor care isi impart cunostintele si nu le dosesc intr-un "colt de creieras".
Ella
Ella
maestru gradinar

Mesaje : 1120
Data de inscriere : 14/03/2010

http://ellasgarden-ella17.blogspot.com/

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  mihail Vin Mar 19, 2010 11:52 pm

ha-ha-ha....adica daca citesc printre rinduri se zareste "coltul de creieras" ? Doar atit ? Very Happy (iti multumesc pt. cuvintele frumoase !)
De ce sa tin pentru mine ? Nu vad logica.Problema este alta,ca te poti certa,discutind in contradictoriu despre o anumita "manevra".
Deobicei nu ma supar din chestii de astea,insa altii da.Eu am prcizat ca este punctul meu de vedere,cind pot indic si sursa,sau chiar verific informatia.
De exemplu Confidor Oil este singurul produs pe piata care utilizeaza ulei mineral si nu vegetal.
Myky,de exemplu,a folosit un produs romanesc,dar oricit am cautat nu i-am gasit fisa tehnica.Am avut cu ea o discutie pe tema asta si am ramas cu senzatia ca s-a suparat serios pe mine.
In acea discutie subliniam ca nu este bine ca noi sa avem incredere in ce spun cei dela farmaciile fito-sanitare.Din mai multe motive,printre care a acela ca nu stiu ce vind,nu sint la zi...si ca promoveaza ce au pe raft.

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  ozi Sam Mar 20, 2010 12:04 am

Depinde si tonul care-l folosesti cand aduci argumentele. Depinde si starea interlocutorului... depinde de multe.
Daca tinem cont ca aici e ZEN ( lol! ) sa vezi tu ca nu o sa ti se mai para nimic Wink

Hai la treaba Wink
ozi
ozi
maestru gradinar

Mesaje : 1114
Data de inscriere : 01/06/2009
Varsta : 32

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  Ella Sam Mar 20, 2010 12:10 am

Si daca nu mai citesti printre randuri lol!
Ella
Ella
maestru gradinar

Mesaje : 1120
Data de inscriere : 14/03/2010

http://ellasgarden-ella17.blogspot.com/

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  myky Sam Mar 20, 2010 12:48 am

mihail a scris:ha-ha-ha....adica daca citesc printre rinduri se zareste "coltul de creieras" ? Doar atit ? Very Happy (iti multumesc pt. cuvintele frumoase !)
De ce sa tin pentru mine ? Nu vad logica.Problema este alta,ca te poti certa,discutind in contradictoriu despre o anumita "manevra".
Deobicei nu ma supar din chestii de astea,insa altii da.Eu am prcizat ca este punctul meu de vedere,cind pot indic si sursa,sau chiar verific informatia.
De exemplu Confidor Oil este singurul produs pe piata care utilizeaza ulei mineral si nu vegetal.
Myky,de exemplu,a folosit un produs romanesc,dar oricit am cautat nu i-am gasit fisa tehnica.Am avut cu ea o discutie pe tema asta si am ramas cu senzatia ca s-a suparat serios pe mine.
In acea discutie subliniam ca nu este bine ca noi sa avem incredere in ce spun cei dela farmaciile fito-sanitare.Din mai multe motive,printre care a acela ca nu stiu ce vind,nu sint la zi...si ca promoveaza ce au pe raft.

io, nu mai stiu despre ce vorbesti?
mihail, tu nu m-ai vazut suparata, tsunami e mic copil? laughing
myky
myky
maestru gradinar

Mesaje : 1539
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  mihail Sam Mar 20, 2010 2:32 pm

Am avut o disputa despre Confidor oil si medicamentul romanesc pe care l-ai folosit tu.Am ramas cu senzatia ca "te-am necajit".Nu asta a fost intentia mea.
Sint incintat ca Myky a revenit,iar Adm.s-antors poate in birou.Ma rog,daca nu-i cu suparare. Smile

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  myky Sam Mar 20, 2010 2:39 pm

mihail a scris:.Ma rog,daca nu-i cu suparare. Smile

nu-i.
myky
myky
maestru gradinar

Mesaje : 1539
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  irina Sam Mar 20, 2010 4:40 pm

vreau si eu trandafiri...dar la mine la tara nu se fac in gradinita de langa casa
ma gandeam sa ii piun in gradina unde mi-am facut coltul de rai cu lalele , zambile si narcise
ce soiuri mi-as putea cumpara?
irina
irina
maestru gradinar

Mesaje : 207
Data de inscriere : 27/06/2009

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  mihail Sam Mar 20, 2010 4:55 pm

Irina, deschid in citeva momente un topic despre modalitati de alegere a trandafirilor, greseli curente, precum si consideratii despre furnizori.

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  lala Vin Apr 02, 2010 2:03 am

A inflorit Forshitia...treceti la taiat trandafirii.Eu i-am taiat deja,iarna lunga si grea a lasat urme adanci in gradina mea Crying or Very sad
lala
lala
maestru gradinar

Mesaje : 34
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  gabi_gabriella Vin Apr 02, 2010 3:16 am

Si eu i-am taiat .Dar a trebuit sa tai ca lumea ...atat de afectati erau

gabi_gabriella
maestru gradinar

Mesaje : 181
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  mihail Vin Apr 02, 2010 4:49 am

Eu am terminat de taiat primii 130 de trandafiri floribunda.M-am zgiriiat tot pe miini,cu tot cu manusi.
I-am taiat destul de scurt,am "eliberat" centrul arbustului.
Iti multumesc pt. ajutor. qqqq

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  Mirela Vin Apr 02, 2010 2:45 pm

Mihail, ai taiat ramurile din interiorul tufei? tot ce creste spre interior?
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  mihail Vin Apr 02, 2010 6:00 pm

Trebuie ca sa fac mai intii citeva precizari,pt. a intelege ratiunile mele.
Trandafirii sint floribunda,imprejmuiesc niste stilpi de iluminat Philips in niste rondouri,aflate in fata Catedralei Romano-Catolice din Iasi.Nu ma laud,consider ca doar prezint un caz.
Noi sintem doi,luam deciziile impreuna,astfel incercam ca sa limitam greselile,miza fiind foarte mare.
Acesti trandafiri au fost taiati eronat,de aceea erau cam inalti,aparind fenomenul de degarnisire la baza.Am incercat ca prin taierile facute saptamina aceasta,sa evitam degarnisirea,sa se vada frumos,sa fie un spectacol,atunci cind vor inflori.
Am eliminat toate crengutele din interior inclusiv cele care aveau "traiectoria" spre interior.Astfel am oprit si umbrirea arbustului,l-am "aerisit" .
La restul crengutelor taiate (ajustate) am urmarit cu atentie ca ultimul mugure,cel ramas,sa fie cu "directia" neaparat spre exterior.Iar taietura sa fie ca la carte: in diagonala si deasupra mugurelului cu 1/2 cm.
Astazi o sa fac una doua fotografii pt. a arata ce am facut acolo.
Sa nu te temi,este imposibil ca sa nu gresesti...nimeni nu s-a nascut invatat.

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  Mirela Vin Apr 02, 2010 6:08 pm

Merci, eu inca nu i-am taiat, caci mai dureaza pana infloreste forsitia.
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  mihail Vin Apr 02, 2010 6:38 pm

Foarte bine,nu te grabi
Eu mai am de taiat 300 de trandafiri floribunda( Yudit si Schneewittchen),pe care i-am plantat in noiembrie decembrie.Acestia,fiind tineri,trebuie ca sa mai astepte o luna,o luna jumatate.
Succes si SarBautori fericite!

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  ozi Vin Apr 02, 2010 7:39 pm

Mi-ar place sa fie si in gradina bisericii noastre trandafiri.
Dar inca se construieste (se pare ca e cea mai mare biserica din Bucuresti. Doar Casin ar fi mai inalta). Dupa ce se va termina santierul cred ca voi participa si eu la amenajarea gradinii.
ozi
ozi
maestru gradinar

Mesaje : 1114
Data de inscriere : 01/06/2009
Varsta : 32

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  mihail Sam Apr 03, 2010 12:40 am

Ana,sint doua chestii diferite,Una este ca sa plantezi niste plante si alta sa faci si conceptia,sa ti se dea mina libera,sa nu ti se spuna la tot pasul ca "stiu eu mai bine de la bunica",etc.
Problema este foarte complicata,subliniez inca odata ca nu-mi dau importanta.Dar in "lumea imposibila": m-am tot certat cu distinsa doamna care are doua chestii: o diploma veche de arhitect si o mare carenta intelectuala.
....La acest proiect am fost doi.Am abordat problema prodesionist.Initial ne-am sprijit foarte mult pe opinia unei colege forumiste,dar dupa putin timp sa realizam ca sfaturiel ei sint bune dar total nepotrivite.
De ce ?
Deoarece curtea unei biserici este un spatiu public...urban si trebuie abordat ca atare.Nu merge ca-n curtea casei.Trebuie sa tansmiti un anumit mesaj,sa ai o abordare simpla,sobra si totodata delicata.Aici nu merge cu cottage garden(cih !) sau cu gradina romantica.Aici trebuie neaparta un arhitect,te "joci" cu volumele.
Este altceva.
Ceea ce am facut si noi,dar si dupa multe saptamini de studiu,de indoieli,intrebari.Am pus multa dragoste in proiectul nostru,multe nopti si zile pierdute,zeci de pachete de tigari consumate,cafele nesfirsite.
Nu am uitat ca amenajarea este in centrul orasului Iasi,ca vin mii de oameni.

PS. draga admin-ule,n-am vrut ca sa te supar,dar tema-mi este atit de draga.Cred ca mergea la "Peisagistica",daca vrei muta postarea impreuna cu cea a lui Ozi,,,dar crede-ma ca nu mai vreau ca sa ma cert pe tema proiectarii peisagere (adica eu sa vin cu argumente stiintifice si altii sa-mi sara in cap pt. ca nu reusesc sa intelega,sau nu au imaginatie) ca-n "lumea imposibila".


Ultima editare efectuata de catre mihail in Sam Apr 03, 2010 1:15 pm, editata de 2 ori

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  ozi Sam Apr 03, 2010 1:10 am

Mihail, se vede, din ce povestesti, ca ati investit mult (timp, pasiune, poate ca si bani, dar timpul si pasiunea mi se par extrem de importante).
Ai avut, cumva, noroc pentru ca ti s-a dat "mana libera".
Si cred ca esti mandru cand cineva spune " uite ce trandafir frumos!".

Bafta in continuare.
ozi
ozi
maestru gradinar

Mesaje : 1114
Data de inscriere : 01/06/2009
Varsta : 32

Sus In jos

LUCRARI DE  PRIMAVARA Empty Re: LUCRARI DE PRIMAVARA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum