FLOWER POWER
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LANTANA

5 participanți

In jos

LANTANA Empty LANTANA

Mesaj  Admin Lun Iun 08, 2009 10:27 pm

Plantele vesnic verzi din genul Lantana sunt apreciate pentru inflorescentele lor multicolore si parfumate. Sunt cultivate atat in gradini, unde formeaza tufe inalte pana la 1,2 m, cat si in vase, pe terase si pe balcoane. Din acest gen fac parte diferite specii si varietati cu flori albe, galbene, portocalii, roz sau rosii.

Luna martie este ideala pentru mutarea plantutelor in recipiente cu un strat de pietris sau cioburi pe fund, pentru a asigura un drenaj bun. Pentru a respecta dezvoltarea plantelor, folositi vase cu diametrul crescand pana la maximum 15-20cm, apoi limitati-va doar la refacerea stratului de compost de la suprafata. Asezati plantele in plin soare si intr-un loc bine aerisit, la o temperatura de 15-18 grade C.

Din aprilie pana in octombrie, udati din abundenta mentinand compostul complet ud si, din mai pana in septembrie, adaugati in apa, la 1-2 saptamani, un ingrasamant lichid.

In timpul verii, protejati plantele de razele soarelui la orele cele mai calde si pulverizati cu apa, pt a creste umiditatea.

Toamna si iarna asigurati o temperatura de 10-13 gradeC si cand este posibil oferiti plantelor cateva ore de expunere la soare. Pentru a stimula inflorirea, la sfarsitul anului, taiati masiv crengile, scurtandu-le pana la 10-15cm de baza.

Toamna si iarna, udarile trebiue sa se limiteze doar la evitarea uscarii pamantului.

Inmultirea se face in martie- aprilie, prelevand butasi de 8-10cm.

Plantati-i intr-un compost amestecat cu putin nisip si asezati vasele intr-o rasadnita sau inveliti-le cu folie transparenta. Cand apar noii lastari, descoperiti butasii si mantineti ud compostul, la o teperatura de 18-21 grade C.

Cand sunt lungi de 5-8 cm, taiati mugurii pentru a stimula cresterea in forma de tufa, apoi mutati plantutele in vase de 8cm si tratati-le ca si cum ar fi mature.

Frunzisul are de suferit daca planta nu este udata corespunzator.

Este iubita de musculita alba.

din "Plante de balcon si gradina"/ Ghid ALL
Admin
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 457
Data de inscriere : 24/05/2009

https://flowerpower.forumgratuit.ro

Sus In jos

LANTANA Empty Re: LANTANA

Mesaj  Gabriela Vin Mai 07, 2010 3:15 am

Nicol,lantanele de la tine...N-am stiut ca nu au radacina;le-as fi pus paharel in cap. Acum am capatat lastar de galbena si am pus in "sera".

Gabriela
maestru gradinar

Mesaje : 724
Data de inscriere : 03/06/2009
Varsta : 75
Localizare : Pascani

Sus In jos

LANTANA Empty Re: LANTANA

Mesaj  nicol Vin Mai 07, 2010 3:18 am

Gabi, eu nu le-am pus caciulita la nici un butas de lantana. Ma mir ca nu s-au prins.
nicol
nicol
maestru gradinar

Mesaje : 454
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

LANTANA Empty Re: LANTANA

Mesaj  Codruta Lun Mai 10, 2010 12:45 am

Azi mi-am luat si eu prima lantana http://codruta.sunphoto.ro/lantana/14608638
Intrebari:
- ii schimb ghiveciul in care este?
- o las afara daca inca noaptea sunt 3-5 grade? In magazinul de unde am luat-o era afara dar cu acoperis deasupra.
Codruta
Codruta
maestru gradinar

Mesaje : 194
Data de inscriere : 25/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

LANTANA Empty Re: LANTANA

Mesaj  nicol Lun Mai 10, 2010 1:30 am

Codruta, deocamdata nu cred ca trebuie sa-i schimbi ghiveciul. In privinta temperaturii nocturne nu stiu ce sa-ti spun din proprie experienta dar stiu ca GetaV le-a dat de muuuult afara, inainte de valul de frig care a fost dar erau intr-un chiosc, deci cu acoperis deasupra capului. Vezi insa ca e setoasa rau si mare iubitoare de musculita alba.
nicol
nicol
maestru gradinar

Mesaje : 454
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

LANTANA Empty Re: LANTANA

Mesaj  myky Lun Mai 10, 2010 1:31 am

si de soare.
myky
myky
maestru gradinar

Mesaje : 1539
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

LANTANA Empty Re: LANTANA

Mesaj  Codruta Lun Mai 10, 2010 1:59 am

Soare dar nu cel de la pranz? Din ce scrie la inceputul topicului am inteles ca trebuie protejata de soare prea puternic.
Cu fucsiile am scapat pana acum si nu am facut cunostinta cu musculita alba. Sper ca nu va avea lantana intentia de a mi le prezenta Smile
Codruta
Codruta
maestru gradinar

Mesaje : 194
Data de inscriere : 25/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

LANTANA Empty Re: LANTANA

Mesaj  myky Lun Mai 10, 2010 3:23 am

acum, nu stiu daca 'soarele tau' e acelasi cu 'soarele nostru", am mai avut genul asta de discutii.
myky
myky
maestru gradinar

Mesaje : 1539
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

LANTANA Empty Re: LANTANA

Mesaj  Codruta Lun Mai 10, 2010 3:47 am

Daca e o vara obisnuita atunci sigur nu o va arde. Daca va fi o vara asa cum se anunta, cea mai fierbinte in ultima suta de ani...bine ar fi Smile - atunci o sa am grija. O sa o pun sub umbrela la pranz lol!
Codruta
Codruta
maestru gradinar

Mesaje : 194
Data de inscriere : 25/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

LANTANA Empty Re: LANTANA

Mesaj  nicol Mier Mai 19, 2010 4:06 am

Lantana mea care la inceput e galben-portocaliu, apoi portocaliu intens si spre final e aproape rosu: LANTANA Lantana.th
nicol
nicol
maestru gradinar

Mesaje : 454
Data de inscriere : 08/06/2009
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

LANTANA Empty Re: LANTANA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum