FLOWER POWER
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

BRUGMANSIA ( + datura )

4 participanți

In jos

BRUGMANSIA  ( + datura ) Empty BRUGMANSIA ( + datura )

Mesaj  Gabriela Vin Mai 14, 2010 12:54 pm

DATURA ARBORESCENTA

Arbust opulent,odinioara clasat printre datura.Se numeste trompeta ingerilor.
Origine: Columbia,Chile,Ecuador,Anzi.
Increngatura: Magnioliophyta
Clasa : Magnoliopsida
Ordinul : Solanales
Familia : Solanaceae
Genul : Brugmansia
Descriere : Ornamentala, nepretentioasa, cu crestere rapida, pana la 2 m inaltime, cu tulpini ramificate, semilemnoase.Florile sunt spectaculoase, delicate si parfumate discret.
Durata de viata : Perena , 3-7 ani
Habitat : Climat tropical in regiunile temperate ,rezista 3-5 ani in ghiveci sau gradina si mai mult in conditii de sera.
Frunze: 15-30 cm lungime, persistente ovale sau ascutite, cu nervuri perfect evidentiate. de culoare verde crud
Flori: din primavara pana in toamna trompete pendente si parfumate, de 15 cm lungime, roz, albe, galbene portocalii
Lumina: in plin soare, chiar foarte puternic
Temperatura : 5-24°C
Tipul de sol : Amestec din parti egale de pamant de gradina, mranita, turba si nisip.
Umiditatea aerului: Redusa. Daca aerul este foarte uscat se recomanda pulverizarea frunzelor cu apa dedurizata nu foarte rece. Stropiti-o doar daca temperatura depaseste 18°C.
Udare: Se uda saptamanal vara, din martie pana in octombrie, si de doua ori pe luna iarna.
Fertilizare : in perioada de vegetatie, la 3 saptamani, ingrasamant lichid pentru tomate sau ingrasamant lichid pentru plante florifere. Fertilizarea se intrerupe iarna.
Inmultire : Se folosesc butasi semimaturi din iulie pana in septembrie, in minisere , la caldura.Sau,butasii se inradacineaza direct in substrat si se acopera cu folie de aluminiu pentru caldura si adapost de curenti de aer.
Transplantare: Se recomnda la 2 ani, inainte de inflorire
Boli si daunatori : Acarieni si aleurode. Musculita alba o adora !!!!!
Cerinte specifice: Se taie ramurile care au avut flori, pentru o silueta compacta a plantei.
Specii : Brugmansia arborea cu flori mari, albe; B. aurea cu flori galbene ,B x candida cu flori foarte mari simple sau duble albe, galbene, galben-caisa, in functie de cultura; B. sanguinea cu trompete tubulare galbene-portocalii, cu marginile rosii si brazdate de vinisoare purpurii, Brugmansia suaveolens, Brugmansia versicolor, Brugmansia vulcanicola, etc.
Sfat: planta este toxica!!!!!!

Prezentarea contine date de pe internet.


O astept de doi ani sa faca o floricica. E de la Mia,cind am fost la ea,dar nu stia ce culoare are puiul.
BRUGMANSIA  ( + datura ) 2689466450091567945CULkFQ_th In album i-am pus mai multe poze. De cel putin doua luni mi s-au lungit ochii privind de citeva ori pe zi la bobocii care parca nu mai cresteau. Seara e parfumata super. Se simte in toata bucataria. Daca am vazut floarea,deacum va merge in gradina.


Ultima editare efectuata de catre Gabriela in Dum Mai 16, 2010 2:00 pm, editata de 1 ori

Gabriela
maestru gradinar

Mesaje : 724
Data de inscriere : 03/06/2009
Varsta : 75
Localizare : Pascani

Sus In jos

BRUGMANSIA  ( + datura ) Empty Re: BRUGMANSIA ( + datura )

Mesaj  mia Vin Mai 14, 2010 2:27 pm

O sa-i placa in gradina , dar sa fie solul destul de ingrasat , sa aibe soare si un scaun langa ea [ pentru tine laughing ]
mia
mia
gradinaras

Mesaje : 15
Data de inscriere : 07/04/2010
Varsta : 58
Localizare : bistrita-nasaud

http://Myrela.sunphoto.ro

Sus In jos

BRUGMANSIA  ( + datura ) Empty Re: BRUGMANSIA ( + datura )

Mesaj  Gabriela Sam Mai 15, 2010 1:27 am

Anul trecut am avut-o in grdina,dar ca o neinformata,am pus-o la umbra. O sa-i caut niste balega de vaca sa-i pun la radacina si deja are locul rezervat in plin soare. Ai si roz ? praying

Gabriela
maestru gradinar

Mesaje : 724
Data de inscriere : 03/06/2009
Varsta : 75
Localizare : Pascani

Sus In jos

BRUGMANSIA  ( + datura ) Empty Re: BRUGMANSIA ( + datura )

Mesaj  gabi_gabriella Sam Mai 15, 2010 2:36 am

Gabi, ce delicata e !!! Cand o tunzi sa te gandesti si la mine
A mea , cea alba, am crezut ca cu frigul din iarna asta a inghetat , dar da ceva chiar de jos de pe tulpina ..deci e salvata Smile

gabi_gabriella
maestru gradinar

Mesaje : 181
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

BRUGMANSIA  ( + datura ) Empty Re: BRUGMANSIA ( + datura )

Mesaj  Gabriela Sam Mai 15, 2010 3:02 am

Precis iti dau. A ta e tot parfumata? acum am studiat-o: ziua isi cam stringe floarea si nu miroase,dar de pe la 5;30 seara,se deschide tare si iinvaluie toata casa in parfum. Vreau si eu alba,cind s-o putea. Asa mi-e de draga ca parca nu imi mai vine sa o duc in gradina.

Gabriela
maestru gradinar

Mesaje : 724
Data de inscriere : 03/06/2009
Varsta : 75
Localizare : Pascani

Sus In jos

BRUGMANSIA  ( + datura ) Empty Re: BRUGMANSIA ( + datura )

Mesaj  gabi_gabriella Sam Mai 15, 2010 3:08 am

Da, are seara un parfum intens .Sigur ca-t i dau, numai sa se faca .Acum are cativa muguri cat bobul de piper
Sper sa treaca cu bine si sa se dezvolte

gabi_gabriella
maestru gradinar

Mesaje : 181
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

BRUGMANSIA  ( + datura ) Empty Re: BRUGMANSIA ( + datura )

Mesaj  Gabriela Sam Mai 15, 2010 3:10 am

Se face precis. Poate ca ajunge si la floare. Tu o dai afara in gradina?

Gabriela
maestru gradinar

Mesaje : 724
Data de inscriere : 03/06/2009
Varsta : 75
Localizare : Pascani

Sus In jos

BRUGMANSIA  ( + datura ) Empty Re: BRUGMANSIA ( + datura )

Mesaj  mia Mar Mai 18, 2010 10:57 pm

Gabriela, am si alba si roz, cea roz are foarte mici lastarii, ca in toamna am retezat-o la 30 cm

si am si rosie , care am crezut ca o pierd iarna asta [ anul trecut am prins-o] dar vad ca bate de la baza

tare mi-s dragi, dar le chinui pe balcon. Intr-un an le-am legat de marginea balconului, in exterior, si au fost mai frumoase, cred ca asa o sa fac si acuma, ca nu gasesc o gradina cu o proprietareasa care sa le ingrijeasca
mia
mia
gradinaras

Mesaje : 15
Data de inscriere : 07/04/2010
Varsta : 58
Localizare : bistrita-nasaud

http://Myrela.sunphoto.ro

Sus In jos

BRUGMANSIA  ( + datura ) Empty Re: BRUGMANSIA ( + datura )

Mesaj  sicamin Mar Mai 18, 2010 11:52 pm

Mia ,pacat ca esti asa departe ,ca ti-as da o bucata de gradina sa-ti pui brugmansiile si eu sa le admir. lol!
Am avut si eu ,dar le-am pierdut,asa ca anul acesta am primit cativa puiuti si incerc sa-i prind. Am sa-i pun dupa aceia in gradina ,ca le place mult.
sicamin
sicamin
maestru gradinar

Mesaje : 70
Data de inscriere : 18/03/2010

Sus In jos

BRUGMANSIA  ( + datura ) Empty Re: BRUGMANSIA ( + datura )

Mesaj  mia Mier Mai 19, 2010 1:06 am

Sica , la tine ar fi pe maini bune.
Am incercat la mama mea insa casa are orientare nordica si nu le merge bine, nu au inflorit.
Dar , poate , vreodata,eu sau vreo fata vom avea casa praying

Duminica trecuta am facut niste poze la mama mea cu buxusul plantat de mine in urma cu.........vreo 30 de ani. O sa descarc pozele sa-l vedeti, mi-e asa de drag.
mia
mia
gradinaras

Mesaje : 15
Data de inscriere : 07/04/2010
Varsta : 58
Localizare : bistrita-nasaud

http://Myrela.sunphoto.ro

Sus In jos

BRUGMANSIA  ( + datura ) Empty Re: BRUGMANSIA ( + datura )

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum