FLOWER POWER
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Acer

4 participanți

In jos

Acer Empty Acer

Mesaj  Mirela Joi Mai 13, 2010 10:48 pm

Recunosc, imi doream celebrul artar japonez cu disperare. de vreo cativa ani asteptam ocazia. S-a ivit zilele acestea si n-am ratat-o.
Se gasesc saptamana aceasta la magazinele Plus, la pret super-rezonabil.
Acer IMG_1196
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  mihail Vin Mai 14, 2010 12:12 am

...Sa-ti traiasca...daca ai noroc ca sa traiesti mult...il vezi mare. Very Happy
Daca mai puneai un milion,cumparai unul la cel putin 2-3 metri.Sau l-ai vrut arbust ?

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  Mirela Vin Mai 14, 2010 12:21 am

Nu-l visam arbore, ci arbust tufos. Ma gandesc ca poate mai iau unul.
Am oroare de plantele mari "trantite' direct in gradina, din 2 motive: locuiesc intr-o zona defavorizata din punct de vedere climatic, m-am aruncat la plante inadecvate in timp, adaptarea plantelor de talie mica e mult mai sigura. Al 2-lea motiv: evident pretul absolut exagerat, chiar indecent al plantelor mari (ma refer la comisioane de la mana a 2-a pana la mana a 7-a).
Exemplarul cumparat de mine masoara 60 cm, a costat 30 lei. Pe diverse site-uri se pot comanda online la 80-100 cm la pretul de 130-200 lei.
Sunt de-a dreptul incantata de alegerea mea. party
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  myky Vin Mai 14, 2010 12:22 am

deci bai ( exprimare intelectuala), am tot auzit chestia asta cu cresterea lenta a acerului, eu am cumparat unul acum un an, si si-a dublat inaltimea. l-am luat fix pt ca are o crestere lenta. si l-am cumparat cu 10 lei din obi. deci avea cam 40cm.
myky
myky
maestru gradinar

Mesaje : 1539
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  Mirela Vin Mai 14, 2010 12:23 am

Deci bai Myky, da' latimea nu si-a dublat-o? Basketball
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  myky Vin Mai 14, 2010 12:24 am

myky
myky
maestru gradinar

Mesaje : 1539
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  Mirela Vin Mai 14, 2010 12:29 am

Chiar ca a crescut!!!
Spune-mi te rog, e plantat la soare sau semiumbra?
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  myky Vin Mai 14, 2010 12:36 am

e langa gard ( din pacate) deci, are si soare si umbra, soare cateva ore dupa amiaza.
myky
myky
maestru gradinar

Mesaje : 1539
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  luiza Vin Mai 14, 2010 1:08 am

iac-asa arata si acerul meu:
Acer Th_acer
si eu tot ca are cresterea lenta l-am luat, saracul o sa stea in ghiveci pana ne-om lua casa
luiza
luiza
maestru gradinar

Mesaje : 537
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : montreal

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  myky Vin Mai 14, 2010 1:40 am

e mai 'zdrenturos' al tau, imi place!
myky
myky
maestru gradinar

Mesaje : 1539
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  luiza Vin Mai 14, 2010 1:59 am

Smile
luiza
luiza
maestru gradinar

Mesaje : 537
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : montreal

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  Mirela Vin Mai 14, 2010 2:09 am

Si mie-mi place la nebunie! Este atat de delicat, iar coloritul e spectaculos! party
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  mihail Sam Mai 15, 2010 12:23 pm

Este foarte bine atunci, daca ti l-ai dorit arbust.
Evident ca ai numai dreptate referindu-te la preturile din magazine.
Personal prefer Gardener-ul de la Oradea,deoarece ei ofera un raport foarte bun pret-calitate-talie.In plus plantele lor sint proaspete.
Pe cind cele din super si hiper marketuri au strabatut un drum lung pina la raft.Nu poti sa stii nicodata cit au stat prin TIR-uri,iar cei care ar trebui sa le execute mentenanta sint cam nepriceputi.
Acum ai posibilitatea de a sprijini dezvoltarea rapida a acerului tau,aplicindu-i undeva la baza niste Osmocote Pro 17+11+10 cu longevitate de 5-6 luni,pt. dezvoltarea frunzelor niste Crompax odata la 10 zile,iar pt. dezvoltarea sistemului radicular Razormin,de doua ori pe luna,adaugat in apa de udat.Bineneteles ca ultimele doua substante pot fi aplicate la toata gradina.Sint si Bio. Shocked


PS : eu stiu ca distinsul termen de "Buey",exact in aceasta forma scris,a fost generat de catre MADA.Cel putin ,eu de la ea l-am imprumutat (anul trecut).I-mi place atit de mult,incit nu pot renunta la el. party

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  Mirela Sam Mai 15, 2010 1:09 pm

Multumesc pentru precizari, Mihail.
Abia astazi voi avea timp pentru a-l planta.
In ce priveste Gardener-ul oradean, experienta mea cu ei nu a fost chiar atat de placuta.
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  mihail Sam Mai 15, 2010 1:23 pm

Defapt de de linga Oradea,de la Oshorhei.Am luat plante de la ei ,de peste 100 de milioane lei vechi.
Un mic scret,inainte de a comanda ceva,de a lua o decizie,roaga ca sa-ti trimta o fotografie a plantei.Altfel nu o platesti.Eu sint in relatii foarte bune cu ei,au fost seriosi.Daca vrei plante mari,frumoase,perfecte...deosebite, atunci vorbesti cu cei de la Citygarden Tg.Mures.
Nu ma -ndoiesc ca stii sa-l plantezi,dar nu uita sa faci groapa mult mai mare si mai adinca,apoi pui pamintul inapoi.Asta ca acerul sa aiba pamintul afinat.Poti ca si sa mocirlesti,astfel nu vei avea goluri de aer.Inainte de plantarea efectiva ,executa niste "zgirieturi" in diagonala cu un cuter,surubelnitza,virful de la plantator,pe balotul de pamint al plantei.Asta pt. ca sa-si "dea " drumul radacinile,sa se "desfaca" mai usor in pamint,dupa plantare.Au tendinta de a sta mult timp compacte,de a se dezvolta chiar spre interior,datorita vasului de productie.
Ei,daca -i avea si un saculet cu substrat de la magazin.... Rolling Eyes

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  Mirela Sam Mai 15, 2010 1:27 pm

Foarte bune precizarile tale, multumesc. qqqq
Acuma eu am o alta problema, nici nu stiu daca sa v-o zic au ba: am citit pe eticheta de pe ghiveci, cum ca ar rezista pana la -15oC. Va dati seama ce-am simtit...
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  mihail Sam Mai 15, 2010 1:35 pm

Insemneaza ca poate nu ai avut ochelarii la tine,sau....nu te-ai zgiit bine la eticheta.Nashpa.
Ce sa mai faci acum ?
Vei avea mai multa grija de el la toamna-iarna.Il vei "bandaja" cu folie de aia speciala pt. iarna.Este de vinzare la Baumax si Pracktiker.
Daca este artar japonez,ai grija la razele soarelui,cica ii cam arde frunzele. Arrow

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  Mirela Sam Mai 15, 2010 1:44 pm

L-am cumparat prin reprezentanti, caci eram tintuita in ziua aceea, la fel si a doua zi. Abia azi as fi avut timp sa merg eu, dar mi-era teama ca se va epuiza. In consecinta, tre' sa caut folie de-aia protectoare pentru la iarna. Mad
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  mihail Sam Mai 15, 2010 7:55 pm

Este pe "toate drumurile",daca in toamna nu gasesti iti trimit eu una,nu-i nicio problema.Au fost cumparate de catre "reprezentanti" pentru magnolii,fara ca ei sa stie ca acestea nu au nevoie de folie.
Deci,n-am ce face cu ele. Rolling Eyes

mihail
maestru gradinar

Mesaje : 186
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : IASI

Sus In jos

Acer Empty Re: Acer

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum