FLOWER POWER
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

+9
Codruta
lala
nicol
Ella
Gabriela
myky
Mirela
ozi
gabi_gabriella
13 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  Mirela Mier Apr 28, 2010 3:19 am

Sa ai spor, este incantatoare ideea unui "ochi de apa" in curte!
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  Codruta Mier Apr 28, 2010 5:58 am

ela a scris:Codruta, daliile pitice din ghivece, de mai demult, erau din seminte sau tuberculi?...eu am comandat tuberculi..
Erau din tuberculi.

Gabi, frumoasa baltuta ai in gradina.
Asa cum unii stiu deja eu am doar un "lighean" http://codruta.sunphoto.ro/gradina_spate_2010/13967762 (asa imi numesc balta pentru ca e tare mica) dar anul acesta m-au disperat algele verzi. Nu reusesc sa scap de ele si ma enerveaza ca se depun pe plantele noi luate si tare mi-e frica ca nu le place asta.
Codruta
Codruta
maestru gradinar

Mesaje : 194
Data de inscriere : 25/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  gabi_gabriella Joi Apr 29, 2010 2:53 am

Codruta, nu cred ca balta mea e mai mare ca ligheanul tau Smile
Ma uitam azi la ea si spre mirarea mea , apa e tare limpede .Deabea astept sa pun pompa ca sa "functioneze " si micul paraias .
Inca cu algele erzi nu am avut onoarea Smile ..si sper sa nici nu le vad prea des

gabi_gabriella
maestru gradinar

Mesaje : 181
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  myky Joi Apr 29, 2010 3:07 am

gabi_gabriella a scris:Asa arata balta mea acum https://s861.photobucket.com/albums/ab179/gabi_gabriella1/2010/balta/
Inca mai e mult de lucru Smile

sunt nerabdatoare sa vad finalizata gradina ta.
myky
myky
maestru gradinar

Mesaje : 1539
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  gabi_gabriella Joi Apr 29, 2010 3:11 am

si eu Smile)

gabi_gabriella
maestru gradinar

Mesaje : 181
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  Codruta Vin Apr 30, 2010 5:25 am

Mie mi s-a parut ca e mai mare. O fi covata nu lighean laughing Ce imi place la a ta este ca are locul pentru ghivece mai mare. Bazinul meu le are tare mici. In unele locuri nu pot pune nici un fel de ghiveci iar in altele doar ghivece foarte mici.
Inca nu am reusit sa gasesc nici o planta care sa stea in pamant, sa acopere margine bazinului si sa nu o deranjeze ca are frunzele in apa. Tare as vrea sa ascund marginile bazinului.
Codruta
Codruta
maestru gradinar

Mesaje : 194
Data de inscriere : 25/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  gabi_gabriella Mar Mai 04, 2010 2:58 am

Codruta, vorbest i de locurile pt ghivce de pe marginea bazinului ? Daca da , eu acolo am pus plantele direct in acele buzunare ,fara ghivece . Doar cele din mijloc sunt in ghivece , ca sa le pot misca mai usor
Am mai "achizitionat" cativa irisi de balta si niste papura
Apa e tare limpede , dar zilele asta s-a facut pe suprafata ei niste "mazga " maronie ..cred ca din cauza caldurii

gabi_gabriella
maestru gradinar

Mesaje : 181
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  fdana Mar Mai 04, 2010 3:11 am

Ce va invidiez pentru "ligheanele " voastre!!Si mie mi-ar place dar cum am un caine amfibie care daca ar prinde ceva mai mare decat galeata (in care nu poate sa isi bage decat capul si labele din fata momentan) ,mi-ar scoate plantele afara si ar "creste" el in apa.Stiu din experienta avuta in curtea fratelui meu unde tot odata am avut si eu anul trecut un urias nufar roz pe care l-am avut.L-a distrus cu tot.Abia a mai ramas"piscinuta", in care era, intreaga caci nufarul l-a ros si l-a mancat cu tot. flind
fdana
fdana
maestru gradinar

Mesaje : 52
Data de inscriere : 16/03/2010
Varsta : 44
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  Codruta Mar Mai 04, 2010 3:35 pm

gabi_gabriella a scris:Codruta, vorbest i de locurile pt ghivce de pe marginea bazinului ?

Da, de acelea vorbesc. La bazinul meu marginea cred ca are doar 5cm asa ca nu prea am cum sa pun plante acolo. Banuiesc ca plantele au nevoie de putin mai mult pamant. Plus ca ar mai trebui sa pun si pietris peste pamant, ca sa nu-l rascoleasca pestii.
Am tinut bazinul acoperit 4 zile dar degeaba, tot nu scap de alge at wit\'s end
Codruta
Codruta
maestru gradinar

Mesaje : 194
Data de inscriere : 25/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  Doina Mar Mai 04, 2010 4:12 pm

De alge scapi cu acid boric , nu stiu unde poti gasi ,dar asa mi-a spus un aqvarist .
Doina
Doina
maestru gradinar

Mesaje : 159
Data de inscriere : 27/03/2010

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  Codruta Mar Mai 04, 2010 5:14 pm

Am inteles ca se gasesc tot felul de substante pentru indepartarea algelor dar de la magazin mi s-a recomandat sa cumpar ceva pentru reglararea calitatii apei. Am luat si acum astept. Peste cateva zile trebuie sa duc din nou apa la verificat. Nu stiu daca s-a imbunatatit ceva dar algele sigur nu au disparut.
Codruta
Codruta
maestru gradinar

Mesaje : 194
Data de inscriere : 25/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  ela Mar Mai 04, 2010 7:32 pm

..si cum se impaca pestii cu acidul boric Rolling Eyes ?
ela
ela
maestru gradinar

Mesaje : 407
Data de inscriere : 18/03/2010
Varsta : 66
Localizare : GALATI

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  Doina Mar Mai 04, 2010 8:17 pm

Nu stiu acum dar ma interesez si va anunt .
Doina
Doina
maestru gradinar

Mesaje : 159
Data de inscriere : 27/03/2010

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  Mirela Mar Mai 04, 2010 9:00 pm

Acidul boric e dezinfectant, dar nu stiu de efect are asupra pestilor.
Candva, se utiliza hipermanganat de potasiu, acum l-au retras din farmacii pe motiv ca ar fi precursor pentru droguri. at wit\'s end

Codruta, incearca sa aduni algele cu o plasa confectionata din ciorapi de dama.
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  Mirela Mar Mai 04, 2010 9:27 pm

Myky, te rog mult cand ai timp, ar trebui mutat ceea ca s-a scris despre aceste amenajari.
Merci. kiss
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  Mirela Mar Mai 04, 2010 9:27 pm

Codruta, am cautat si eu informatii pe net, caci experienta n-am in acest domeniu, si am dedus ca ar fi o solutie lipezitoarele cu UV.
http://www.petmagic.ro/subcat_111_1_lampi-ultra-violet-limpezire-apa-uv.htm
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  gabi_gabriella Mier Mai 05, 2010 2:59 am

Codruta a scris: La bazinul meu marginea cred ca are doar 5cm asa ca nu prea am cum sa pun plante acolo.
La mine parca au cam 10 cm, spatiul nu e prea mare, dar am mers mia mult pe latime dect pe adancime cu pamantul plantelor.
Am mai adus niste plante cu flori galbene , dar cu frunza ca de telina Smile .Marginea e aproape plina cu fel de fel de plante de prin balti Smile
Am vrut sa cumpar un nufar, dar nu mia aveau , asa ca anum asta cred ca renunt la nufar , vad cum se comporta balta

gabi_gabriella
maestru gradinar

Mesaje : 181
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  Codruta Mier Mai 05, 2010 5:58 pm

Mirela a scris:Acidul boric e dezinfectant, dar nu stiu de efect are asupra pestilor.
Candva, se utiliza hipermanganat de potasiu, acum l-au retras din farmacii pe motiv ca ar fi precursor pentru droguri. at wit\'s end
Codruta, incearca sa aduni algele cu o plasa confectionata din ciorapi de dama.

De doi ani incerc sa gasesc si eu niste hipermanganat de potasiu dar se apre ca nu mai au pe stoc in nici o farmacie. Nu stiam din ce cauza a fost retras. Anul trecut inca mai era solutie in farmaciile din Cluj dar nu am luat in speranta ca gasesc praf.
Mirela kiss pentru ideea cu ciorapii. Mie nu mi-a trecut prin cap.
Codruta
Codruta
maestru gradinar

Mesaje : 194
Data de inscriere : 25/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  gabi_gabriella Vin Mai 07, 2010 3:06 am

Balta mea , deocamdata se prezinta nesperat de bine Smile .Sa vedem cand vin caldurile ...
Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Th_PICT4607

gabi_gabriella
maestru gradinar

Mesaje : 181
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  ozi Vin Mai 07, 2010 3:11 am

Shocked Shocked Shocked
Super!
Super! Super!
(am mai vrut sa scriu ceva legat de cata munca, ce frumos... dar cred ca stii toate astea Very Happy )
ozi
ozi
maestru gradinar

Mesaje : 1114
Data de inscriere : 01/06/2009
Varsta : 32

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  gabi_gabriella Vin Mai 07, 2010 3:15 am

Mersi kiss
De cand am balta asta, numai dupa plante de balta ma uit Smile) .Dar acum am cam umplut-o .Eventual niste plante oxigenatoare sa cumpar .
Am si niste pestisori (autohtoni, de rau Smile ) in ea , dar nu prea vin la suprafata

gabi_gabriella
maestru gradinar

Mesaje : 181
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  Gabriela Vin Mai 07, 2010 3:18 am

Arata chir super!!! Apa e statatoare? Fain tare de tot!!!! bee bee

Gabriela
maestru gradinar

Mesaje : 724
Data de inscriere : 03/06/2009
Varsta : 75
Localizare : Pascani

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  gabi_gabriella Vin Mai 07, 2010 3:21 am

De o saptamana am o pompa care recircula apa .E un traseu de pietre (ca un paraias ) cu o mica cascada si la intrarea in balta trece printre niste ierburi Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Th_PICT4611

gabi_gabriella
maestru gradinar

Mesaje : 181
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  ela Vin Mai 07, 2010 3:23 am

nu ma pricep la iazuri, intreb si eu: nu creeaza conditii optime pt. tantari?
ela
ela
maestru gradinar

Mesaje : 407
Data de inscriere : 18/03/2010
Varsta : 66
Localizare : GALATI

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  gabi_gabriella Vin Mai 07, 2010 3:26 am

Nu stiu , nici eu nu ma pricep ..acum experimentez ....vom trai si vom vedea : )
Daca apar tantari poate apar si mancator i de tantari

gabi_gabriella
maestru gradinar

Mesaje : 181
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz) - Pagina 2 Empty Re: Amenajari cu apa in gradina (balta, lac, iaz)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum