FLOWER POWER
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Plantari seminte

+11
lala
Ella
miha
ozi
Gabriela
irina
ela
nicol
myky
Mirela
luiza
15 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  Mirela Mar Mai 04, 2010 3:34 am

Lala, adica tu nu o scoti in gradina vara?
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  Codruta Mar Mai 04, 2010 5:42 pm

Doi ani am incercat cu zorele in ghivece mai mici si mai mari dar nu am fost multumita de rezultat. In poze arata destul de bine dar in realitate erau cam "saracute". Anul trecut am pus si pe langa gard si acelea au fost minunate. Nici nu-mi imaginam ca pot creste asa mari si dese. http://codruta.sunphoto.ro/ipomoea
Anul acesta am emotii deoarece le-am semanat direct in gradina. Sper sa iasa ceva.
Codruta
Codruta
maestru gradinar

Mesaje : 194
Data de inscriere : 25/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  Marmoset Mar Mai 04, 2010 6:11 pm

Aseara m-am jucat si eu cu niste seminte! De episcia! laughing Care-s cam jumatate din marimea uneia de streptocarpus! at wit\'s end
Am pregatit o mini-sera cu un strat de pamant de violete+perlit+vermiculit pe care abia l-am pulverizat cu apa calda, iar peste am pus cocopeat imbibat bine in apa calda. Semintele le-am presarat deasupra, fara sa le acopar, doar am pus capacul transparent pe tava si...la lumina si caldura cu ele! Pe o treime din suprafata, am semanat niste seminte la fel de "uriase", pe plic scria "misc ges", banuiesc ca inseamna miscellaneous gesneriads. Sa vedem ce-o iesi! Rolling Eyes Am citit ca in cca 3 saptamani-1 luna, ar trebui sa dea ceva semne de viata!
Marmoset
Marmoset
maestru gradinar

Mesaje : 600
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  Codruta Mar Mai 04, 2010 7:19 pm

La aceasta indeletnicire imi dau silinta sa renunt...prea multe esecuri. Daca nu rasar asta e dar cand vad ca rasar, cresc putin si apoi se apleaca toate imi creste tensiunea. 5 tavite cu petunii am pus anul acesta si am reusit sa am 2 petunii anemice. Imi doream doar cateva plante de Cineraria si din acelea am acum o multime. Am pus toate semintele pe care le aveam ca si asa erau expirate. Eram convinsa ca nu vor iesi prea multe dar au iesit. Tot pe dos e si cu plantele acestea.
Fetele la care le-am trimis seminte de craite Vanilla (din cele cu floare mare aproape alba) ati pus semintele in pamant? Eu am pus cateva de proba - craitele prefer sa le insamantez direct in gradina - dar nu a iesit nimic. Mi-am dat silinta sa adun seminte din florile care nu au mucegait dar se pare ca degeaba Sad
Codruta
Codruta
maestru gradinar

Mesaje : 194
Data de inscriere : 25/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  simonaelena Mar Mai 04, 2010 9:11 pm

Eu am o cutie plina cu seminte cumparate de-a lungul timpului si pe care am decis ca anul asta sa le seman direct in camp. Daca vor rasari, in toamna o sa am o adevarata problema laughing laughing Daca nu, asta e, macar am facut curat in cutia cu seminte rolling on the floor

simonaelena
maestru gradinar

Mesaje : 148
Data de inscriere : 05/06/2009
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  Ella Mar Mai 04, 2010 9:16 pm

Marmoset a scris:Aseara m-am jucat si eu cu niste seminte! De episcia! laughing Care-s cam jumatate din marimea uneia de streptocarpus! at wit\'s end
Am pregatit o mini-sera cu un strat de pamant de violete+perlit+vermiculit pe care abia l-am pulverizat cu apa calda, iar peste am pus cocopeat imbibat bine in apa calda. Semintele le-am presarat deasupra, fara sa le acopar, doar am pus capacul transparent pe tava si...la lumina si caldura cu ele! Pe o treime din suprafata, am semanat niste seminte la fel de "uriase", pe plic scria "misc ges", banuiesc ca inseamna miscellaneous gesneriads. Sa vedem ce-o iesi! Rolling Eyes Am citit ca in cca 3 saptamani-1 luna, ar trebui sa dea ceva semne de viata!

Marmo, Bafta!
Daca ai luat semintele de unde banui eu, al doilea plic a fost bonus, nu? sunt tot gesneriade si o sa ai numai surprize placute, eu am ramas cu trei plante dintr-un plic de anul trecut, plante greu de gasit si deosebit de frumoase. Nu au inflorit, ca ma laudam eu cu ele, vreau sa fiu sigura ca sunt ceea ce cred eu.
Ella
Ella
maestru gradinar

Mesaje : 1120
Data de inscriere : 14/03/2010

http://ellasgarden-ella17.blogspot.com/

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  luiza Mar Mai 04, 2010 9:33 pm

Iti tin pumnii, Marmo. La mine este oficial, nu a iesit nici un strep din toate semintele puse. Lithopsii pusi in acelasi timp au germinat dar cresc al naibii de greu; mi se lungeste fata uitandu-ma la ei. Poate ca este mai bine sa ma multumesc sa cumpar anumite plante gata crescute.
luiza
luiza
maestru gradinar

Mesaje : 537
Data de inscriere : 18/03/2010
Localizare : montreal

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  Marmoset Mar Mai 04, 2010 10:17 pm

Asa-i, Ella! Very Happy Furnizorul mi-a spus exact ce si cum sa fac, mi-a pus in plic si niste pliante cu instructiuni si m-a rugat sa-l anunt cand germineaza! N-am niciun dubiu ca voi avea surprize extraordinar de placute, iar acum, ca mi-ai mai zis si tu asta, iti dai seama ca-s mai mult decat incantata! party bounce bounce
Marmoset
Marmoset
maestru gradinar

Mesaje : 600
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  GetaV Mier Mai 05, 2010 2:24 am

Codruta nici la mine nu au rasarit vanila dar rata mare am avut la dalii

GetaV
gradinar

Mesaje : 28
Data de inscriere : 13/04/2010

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  lala Mier Mai 05, 2010 2:30 am

Mirela a scris:Lala, adica tu nu o scoti in gradina vara?



Glumeam,e planta de gradina si n-am idee ce ar face in casa?????Este o planta pentru zone calde,are nevoie de mult soare ca sa infloreasca....problema e ca la mine are multa caldura si soare si totusi merge greu at wit\'s end
lala
lala
maestru gradinar

Mesaje : 34
Data de inscriere : 29/03/2010

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  Gabriela Mier Mai 05, 2010 2:42 am

Sint restanta rau la insamintari floricele..\cred ca spre sf.saptaminii o sa pun si eu in pamint ce am agonisit.

Gabriela
maestru gradinar

Mesaje : 724
Data de inscriere : 03/06/2009
Varsta : 75
Localizare : Pascani

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  Mirela Mier Mai 05, 2010 3:17 am

No bine, m-am prins. Mai, daca infloreste la mine, facem chef. Like a Star @ heaven
Mirela
Mirela
maestru gradinar

Mesaje : 1693
Data de inscriere : 15/03/2010
Varsta : 55
Localizare : RO

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  Codruta Mier Mai 05, 2010 4:00 pm

Geta, imi pare rau de craite dar spuneam si anul trecut ca mi-e frica ca nu vor fi bune semintele. Nu imi explic nici acum de ce au mucegait florile si doar de la aceste craite. Cele galbene, portocalii, etc au fost in regula.
Mai aveam si eu pe aici niste plicuri cu seminte primite anii trecuti de la Ela si Georgette. Nu am reusit sa le fac loc in gradina asa ca anul acesta le-am pus pe pamantul de la primarie. Am mai pus si ceva seminte de la o planta perena pe care o am in gradina http://codruta.sunphoto.ro/plante_diverse/RWIEQHOGSXAKAVKRXKS Sunt curioasa daca iese ceva din ele (unele erau expirate) si sunt curioasa daca le lasa in pace cei care vin sa curete spatiile verzi. Anul acesta au curatat deja asa ca doar la toamna cred ca mai vin.
Codruta
Codruta
maestru gradinar

Mesaje : 194
Data de inscriere : 25/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  myky Vin Mai 07, 2010 1:42 am

bai, dar e frumoasa rau buruiana asta.
myky
myky
maestru gradinar

Mesaje : 1539
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  miha Vin Mai 07, 2010 1:49 am

De acord cu tine myky... si mie-mi place mult si vazusem si alte culori...in poze normal...ca altfel n-am gasit-o... laughing
miha
miha
maestru gradinar

Mesaje : 227
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  myky Vin Mai 07, 2010 1:56 am

nici eu nu am vazut seminte la noi. si daca e perena, si mai creste si la umbra, e super misto.
myky
myky
maestru gradinar

Mesaje : 1539
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  Codruta Sam Mai 08, 2010 8:07 pm

Voi vorbiti de buruiana mea? Anul trecut cand v-am prezenat-o nimeni nu a reactionat si de aceea nici nu am mai intrebat daca sunt doritori de seminte. Dar promit solem ca intreb anul acesta, dupa ce adun semintele. Eu am cumparat planta mica si am fost putin fentata. Pe site florile aveau culoare rosie dar in realitate sunt ticlam.
Nu stiu daca ii place la umbra totala. La mine una avea soare dimineata devreme iar alta de la pranz pana seara.
Aici puteti sa vedeti si planta, nu doar florile http://codruta.sunphoto.ro/gradina_fata_casei_2009/SXVMVGDCSRGXSOAKXSE
A inceput sa infloreasca in iunie si a avut flori pana in noiembrie.
Codruta
Codruta
maestru gradinar

Mesaje : 194
Data de inscriere : 25/04/2010
Varsta : 55
Localizare : Veldhoven - Olanda

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  miha Sam Mai 08, 2010 8:19 pm

Da...de planta ta vorbim... Rolling Eyes Mie-mi place tare mult...
miha
miha
maestru gradinar

Mesaje : 227
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  myky Dum Mai 09, 2010 1:36 am

Codruta a scris:Voi vorbiti de buruiana mea? Anul trecut cand v-am prezenat-o nimeni nu a reactionat si de aceea nici nu am mai intrebat daca sunt doritori de seminte. Dar promit solem ca intreb anul acesta, dupa ce adun semintele. Eu am cumparat planta mica si am fost putin fentata. Pe site florile aveau culoare rosie dar in realitate sunt ticlam.
Nu stiu daca ii place la umbra totala. La mine una avea soare dimineata devreme iar alta de la pranz pana seara.
Aici puteti sa vedeti si planta, nu doar florile http://codruta.sunphoto.ro/gradina_fata_casei_2009/SXVMVGDCSRGXSOAKXSE
A inceput sa infloreasca in iunie si a avut flori pana in noiembrie.

mamicule, poate mi-a scapat.
myky
myky
maestru gradinar

Mesaje : 1539
Data de inscriere : 02/06/2009

Sus In jos

Plantari seminte - Pagina 3 Empty Re: Plantari seminte

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum